Przyśpiewki weselne i biesiadne

Wiele osób nie wyobraża sobie polskiego wesela bez przyśpiewek. Znają je weselni goście, kapele i oczywiście państwo młodzi.  Niektórzy natomiast uważają, że jest to już przeżytek, który raczej śmieszy. Wszystko zależy tak naprawdę od stylistyki i klimatu ślubu oraz wesela.

Obecnie znaczna część osób robi skromny ślub i wesele. Nie ma też żadnego dylematu czy wynająć DJa czy kapelę weselną. Wybór pada oczywiście na DJa, który puszcza ulubione przeboje państwa młodych i najbliższych gości. Jednak są też rodziny, które nie wyobrażają sobie, aby ślub i wesele miały się odbyć bez wszystkich tradycyjnych obyczajów i przesądów. Właśnie przyśpiewki weselne są ich elementem. „Nie pijemy wódki, pocałunek był za krótki…” czy  „A teraz idziemy na jednego…” są rzeczywiście chyba wszystkim dobrze znane. Przyśpiewki mogą pojawić się właściwie w każdym momencie wesela. Dotyczą młodej pary, rodziców i teściów, oczepin czy picia wódki… Zwykle są pełne ciepła i jak najlepszych życzeń. Ale bywają też zabawne i nieco złośliwe. Należy je wszystkie oczywiście traktować z przymrużeniem oka. Chodzi tak naprawdę o to, by trochę wspólnie się pośmiać i pośpiewać.

Bywa też oczywiście tak, że goście przypominają sobie o różnych przyśpiewkach dopiero kiedy alkohol zacznie na nich działać. Jeśli śpiewają je razem i sensownie, to wszystko w porządku. Trochę gorzej jest, kiedy każdy zaczyna śpiewać co innego i rozpoczyna się konkurencja, kto zrobi to najgłośniej. W końcu na weselu nie chodzi o popisy wokalne czy taneczne, ale o wspólną dobrą zabawę. Najlepiej jest kiedy to zespół czy wodzirej wyznacza momenty na wspólne śpiewanie. Ciekawe przyśpiewki mogą być intonowane przez ludowe kapele. Są one zwykle specyficzne dla danego regionu. Jest to bardzo interesujące zwłaszcza dla osób, które przyjechały na ślub i wesele z daleka. Wiadomo zresztą, że wszędzie panują trochę inne zwyczaje. Natomiast istotne jest przede wszystkim to, czy państwo młodzi chcą słyszeć różnego rodzaju przyśpiewki na swoim weselu. Takie rzeczy ustalane są już wcześniej i raczej nie zdarzają się tutaj większe niespodzianki. Łatwo zorientować się jaką dana para miała wizję ślubu i wesela.