Muzyka na ślub cywilny i w kościele

Ślub to niezwykłe wydarzenie przede wszystkim dla pary ludzi którzy się pobierają, ale także dla ich bliskich. Bardzo ważne są wszystkie jego szczegóły. Na pewno elementem tworzącym wyjątkową atmosferę jest muzyka, dlatego warto zastanowić się jaka ona powinna być.

Jeżeli para młoda nie chce, aby na ślubie grał i śpiewał wyłącznie organista lub jeśli chcą szczególnie usłyszeć jakiś utwór potrzebna jest akceptacja księdza. Zwykle jednak nie ma tutaj większych problemów. Często bywa tak, że wynajmuje się zespół na ślub i wesele. O ile repertuar weselny może być nieco swobodniejszy, to co zostanie zagrane i zaśpiewane w kościele trzeba wcześniej ustalić. Jest kilka momentów podczas mszy, kiedy rozlega się muzyka. Powinna być odpowiednio dopasowana do części liturgii oraz obrzędu zaślubin. Zespół weselny czy ślubny powinien też zagrać i ewentualnie zaśpiewać odpowiednie utwory na początku i na końcu ceremonii ślubnej. Tradycyjnie jest to marsz Mendelssohna, ale można oczywiście wybrać coś innego. Najlepiej jest, kiedy muzycy i narzeczeni współpracują ze sobą opracowując wspólnie oprawę muzyczną ceremonii.

Piękna muzyka podczas ślubu zawsze potęguje wzruszenie i podkreśla rangę tego wydarzenia. Im bardziej oryginalna i przejmująca, tym dłużej pamięta się daną uroczystość. Ponieważ jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i przydarza się tylko raz w życiu, warto postarać się o wyjątkową oprawę muzyczną. Oczywiście dla każdego oznacza to co innego. Właśnie o to chodzi, aby każda para wybierała muzykę zgodnie ze swoimi upodobaniami i z tym co czują. Pewne osoby wyjątkowo przeżywają utwory na skrzypce i sopran, inne czują emocje gdy gra ludowa kapela. Muzyka powinna też tworzyć pewną całość z wnętrzem kościoła, dekoracjami, strojami państwa młodych. Jeśli wszystko będzie wybierane zgodnie z ich upodobaniami i według ich przemyślanego, wspólnego pomysłu, na pewno powstanie wyjątkowa atmosfera. Chociaż podczas ślubu przyszli pani i pan młody są tak zdenerwowani, że nie do końca mogą ją chłonąc na pewno ucieszą się, kiedy usłyszą słowa uznania gości. Potem zobaczą zdjęcia i przypomną sobie, że jednak odczuwali ten wspaniały klimat.